Savvy Smart Solutions, Technology and Innovation

Venture Capitalism and Ice Cream - Machines, Advertising, Needs, and Savings


Listen Later

What can we do at home?  Are we consumed by advertising?

Cost of Ice Cream at an Ice Cream Shop:  

$4.43 for one serving (can be shared) - Daily Ice Cream = 1,616.95
Cost of Ice Cream Machine:
$55.00 - $1400 (Depending upon selection) + Store Ingredients
Cost of Making it at Home: (Requires a Blender) - $6.00 makes 1 gallon with Fruit and Cookies leftover for the next round
Ice
$4.00 Cream
$2.00 Chocolate Chips
$2.00 Cookies
$3.00 Cherries (or Frozen Fruit)
$4.00 Syrup (or make your own)

Cost varies when you make it at home and is unknown unless you measure quantities, consumers, availability of flavor, and other optionals (walnuts, syrup, and your willingness to make your own with new ideas) - Frozen vs. Fresh; Ice cream for Breakfast.  THIS IS INNOVATION in comparison to Marketing & Advertising Technology (technology being the Machine, or the very advertising device that gets you interested in Ice Cream).

Investing in a Blender!  Invest NOT in an Ice Cream Machine because the Blender does it and more.  Invent a Blender, Juicer, Smoothie (All Purpose).  You must consider leftover items, use, and INVESTMENT for future uses, with plans to use the extras for other things:

Pie, Cake, Smoothies, Breakfast

It's MORE THAN JUST ICE CREAM, just like Venture Capitalism is for more than just STARTUP technology companies.

...more
View all episodesView all episodes
Download on the App Store

Savvy Smart Solutions, Technology and InnovationBy Sheri Wilson