Státní opera v Praze je stánkem umění s bohatou historií. Nové divadlo si nechala na sklonku 80. let 19. století postavit pražská německá obec. Byla to nejen reakce na otevření českého Národního divadla. Důvodem bylo i to, že dosavadní německá scéna, tedy Stavovské divadlo, nárokům divadelníků už nepostačovala.