Počátkem roku 1948 ovládli Československo komunisté a začala éra čtyř desítek let, kdy na pražském hradě úřadovali komunističtí prezidenti. Tím prvním byl Klement Gottwald, titulovaný jako první dělnický prezident, i když byl téměř celý život kariérním politikem.