Zaczynamy od razu od zielonej strefy w praktyce - zaskoczyły nas nowe ustawienia lajwów na Facebooku i będąc już na wizji, uczymy się ich z dużym spokojem. A potem rozmawiamy o tym, jak to jest być w zielonej strefie, czym się ona charakteryzuje i co się w niej dzieje:
kontakty międzyludzkie są raczej łatwe;mamy poczucie bezpieczeństwa;niejasności i nowości traktujemy jako wyzwanie, okazje do rozwoju;różnice traktujemy jako różnorodność i zasób;łatwiej jest prosić o pomoc, gdy napotyka się na przeszkody;towarzyszy nam w niej opowieść o obfitości;ciekawość historii drugiego człowieka bardziej niż walka na rację;jest większa dostępność do oglądu sytuacji z metapoziomu - lotu ptaka, z szerszej perspektywy;jesteśmy “tu i teraz”;jest większa świadomość tego, co czuję i zdolności nazwania tego;bierzemy pod uwagę siebie i bierzemy pod uwagę innych ludzi.
W Pogadance pojawiają się nazwiska, tytuły, terminy:
Campy - Rodzinne wyjazdy, w których od lat uczestniczymy - www.pasikonie.pl;pytanie pomocne w wielu sytuacjach wyzwań - co najgorszego mogłoby się stać?;okno tolerancji (Peter Levine i Bessel van der Kolka);kucie żelaza póki zimne - za Jesperem Juulem;Deb Dana i jej sposób opisywania stref;connecting knowing - pojęciu zaczerpnięte od sióstr Nagoski;narzędzie przeramowania - dodawania nowej ramy do sytuacji;(jak zwykle :) - Kasia Urbaniak - tym razem w kontekście ćwiczeń pełnych zabawy;książka/broszura “Motivational Forces Underlining learning” Harry Harlow;książka “Drive” Dan Pink;książka “Wypalenie” E.Nagoski;książka “Sex for one” - Betty Dodson;Hanna Olechnowicz - w kontekście bodźców wizualnych, słuchowych i dotykowych;“koło zgody” Betty Martin.