11 listopada Polacy świętują rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach zaborów, w 1918 roku Polska ponownie pojawiła się na mapie świata. We wtorek, w 107. rocznicę odzyskania niepodległości, Mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wokół eucharystycznego stołu zgromadzili się m.in. kapłani Archidiecezji Częstochowskiej, liczni wierni oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Więzy między Kościołem a Narodem są bardzo silne. Należy o tym pamiętać. W obronie wolności i niepodległości nasi przodkowie upominali się o byt narodowy. Trzeba dziękować Bogu, że po 123 latach rozbiorów i niewoli powróciła do nas wolność – mówił abp Wacław Depo:
https://fiat.fm/wp-content/uploads/2025/11/2_depo_11.11.mp3
W słowie wstępnym hierarcha przypomniał wiernym historię powstania – wówczas – kościoła Świętej Rodziny: 26 października 1901 roku zostały wylane pierwsze fundamenty dzisiejszej świątyni katedralnej. Nie było jeszcze wolnej Polski, a ludzie pragnęli mieć kościół, który stał się matką kościołów ówczesnej diecezji częstochowskiej – przypominał Metropolita Częstochowski:
https://fiat.fm/wp-content/uploads/2025/11/1_depo_11.11.mp3
Ks. kan. Ryszard Umański, proboszcz parafii św. Wojciecha oraz kapelan NSZZ Solidarność związany ze środowiskami niepodległościowymi podkreślił, że nie ma patriotyzmu bez wiary:
https://fiat.fm/wp-content/uploads/2025/11/3_umanski_11.11.mp3
Wśród uczestników Eucharystii była poseł Lidia Burzyńska, która zaznaczyła, że Święto Niepodległości od lat dzieciństwa ma dla niej szczególne znaczenie:
https://fiat.fm/wp-content/uploads/2025/11/4_burzynska_11.11.mp3
Poseł Burzyńska przypomniała również, że Kościół oraz wiara, głęboko zakorzeniona w naszych przodkach, przyczyniły się do zwycięstwa Polski w 1918 roku:
https://fiat.fm/wp-content/uploads/2025/11/5_burzynska_11.11.mp3
Uroczystość w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie była wyrazem wdzięczności za dar wolnej Ojczyzny oraz modlitwą o jej pomyślną przyszłość. W atmosferze skupienia i jedności, wierni, duchowieństwo oraz przedstawiciele władz samorządowych wspólnie dziękowali Bogu za niepodległość, przypominając, że wolność to nie tylko historyczne zwycięstwo, ale także codzienny obowiązek troski o dobro wspólne.
Homilia abp. Wacława Depo:
https://fiat.fm/wp-content/uploads/2025/11/homilia.mp3