Brno má mezi všemi městy České republiky jedno kuriózní prvenství. Velká část silnic na území metropole nestojí na městských, ale na státních pozemcích. Vedou po nich i tramvajové trati. Problém vznikl v 90. letech 20. století, a na skoro každé schůzi ho řeší brněnští zastupitelé. Co se při hlasování politiků jeví jako pouhá formalita, je ve skutečnosti systematické napravování 25 let staré chyby, která někdy brzdí silniční opravy.