Cukrzyca i jej powikłania są bez dwóch zdań jedną z cichych epidemii XXI. Na szczęście, polscy naukowcy są na dobrej drodze, by dało się szybciej i skuteczniej wykrywać to schorzenie - nim zdoła ono wyczynić szkody w naszym organizmie. A wszystko to za sprawą dwóch ADAMów, podocytów oraz szczególnej dociekliwości interdyscyplinarnego zespołu.
Gościnią odcinka jest prof. dr hab. inż. Agnieszka Piwkowska, profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, kierownik Pracowni Molekularnej i Komórkowej Nefrologii Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk.
Pani profesor jest również kierownikem merytorycznym przedsięwzięcia „Poszukiwanie nowych biomarkerów wczesnego wykrywania cukrzycy lub cukrzycowej choroby nerek”, w którym jest odpowiedzialna za koordynowanie badań pomiędzy realizowanymi zadaniami badawczymi; opiekę merytoryczną nad doktorantami oraz nadzór merytoryczny nad badaniami dotyczącymi ludzkich komórek podocytarnych.
Więcej o przedsięwzięciu " Poszukiwanie nowych biomarkerów wczesnego wykrywania cukrzycy lub cukrzycowej choroby nerek " przeczytacie tutaj: https://projekty-imdik.pl/projekty/poszukiwanie-nowych-biomarkerow-wczesnego-wykrywania-cukrzycy-lub-cukrzycowej-choroby-nerek
Przedsięwzięcie realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, Komponent D Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, Inwestycja D3.1.1 Kompleksowy rozwój badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu przyznanych za pośrednictwem Agencji Badań Medycznych w ramach Konkursu dla jednostek naukowych na realizację badań o charakterze aplikacyjnym w obszarze biomedycznym (2024/ABM/03/KPO).