Sztuczna inteligencja wkroczyła do ECO. Chodzi o wdrożenie nowoczesnego systemu zarządzania węzłami cieplnymi. W tym celu podpisano współpracę z Opolską Spółdzielnią Mieszkaniową „Przyszłość” w Opolu.
- Będzie oszczędniej - mówi Adam Cięciwa, kierownik Biura Obsługi Klienta w ECO Opole. - Będziemy przewidywali ilość ciepła, jaką powinniśmy dostarczyć do tego obiektu, uwzględniając warunki atmosferyczne, jakie występują, które wystąpią, jak również, jak obiekt odbiera to ciepło - mówi Cięciwa. - Mamy 200 węzłów grzewczych, a nowy system zafunkcjonuje na blisko połowie - mówi Janusz Turek, prezes Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej 'Przyszłość' w Opolu. - Czy będą niższe rachunki, to jeszcze zobaczymy, ale koszty na pewno w jakiś sposób powinny się przełożyć też w perspektywie czasu na stawki za ciepło. W ramach pilotażu w zeszłym roku, praktycznie cały rok, testowaliśmy takie wytypowane nasze obiekty mieszkalne, gdzie zainstalowano te urządzenia na tych węzłach i to dało bardzo takie pozytywne efekty - mówi Turek. Przewiduje się, że dzięki nowemu systemowi może dojść do nawet kilkunastoprocentowej…