Według danych GUS w Polce żyje blisko 4 miliony osób z niepełnosprawnością, z czego milion jest poza rynkiem pracy. Problematyce likwidacji barier fizycznych i systemowych było poświęcone posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Na spotkaniu zwracano także uwagę na problematykę zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
Tomasz Dłubak, dyrektor oddziału opolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Opolu mówi, że wciąż największe bariery to te architektoniczne. - W gruncie rzeczy można powiedzieć, że im mniejsza społeczność, tym ta bariera jest większa. I ludzie stają się więźniami, czy to własnych miejsc zamieszkania, czy też na przykład miejsc, do których nie mogą dotrzeć, przystanku autobusowego, urzędu. To jest kwestia chociażby dróg, czy nieprawidłowego ułożenia posadzki na tej drodze. Te bariery często biorą się na etapie pomysłu, a nie na etapie wykonawcy. Ważniejsze jest to, żeby dobrze myśleć o dostępności, żeby ta dostępność korzystała z tak zwanego uniwersalnego projektowania, czyli projektowania dla wszystkich.- Dziś pracodawcy wiedzą, że mogą zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami na otwartym rynku, ale przepisy prawne wciąż są niedostosowane i oni cały czas kalkulują…