Hva så?! med Christian Fuhlendorff

Hva så?! med Christian Fuhlendorff

By Christian Fuhlendorff

Denne podcast kører rundt via kommercielle-samarbejder og kan derfor indeholde reklame. Hver mandag og torsdag udkommer “Hva så?!" som er mit bud på en podcast. Siden 2017 har jeg gået ture med mennes... more

  • 4.7
  • 4.7
  • 4.7
  • 4.7
  • 4.7

4.7

19 ratings


Download on the App Store

Best of Hva så?! med Christian Fuhlendorff

The most played episodes among Podcast App listeners.

  1. Number 1: Hva så?! - Kristian von Hornsleth

    Kristian von Hornsleth er kunstner, provokatør og gæst i Hva så?! for første gang for mere end 700 afsnit siden. Siden sidst har han blandt andet lavet et kunstprojekt, hvor han købte stemmer til folketingsvalget. Et værk, der endte med at sende ham i fængsel. Vi snakker om projektet, om hvornår et kunstværk egentlig begynder og slutter, og om hvordan fængselsopholdet i sig selv på en eller anden måde bliver en del af værket. Vi snakker også om, hvorfor vi overhovedet laver kunst. Hvorfor skal børn tegne, male og være kreative? Hvad gør det ved os? Kristian mener, at vi er alt for dårlige til faktisk at forklare, hvorfor kunsten er vigtig, selvom vi samtidig insisterer på, at den er det. Derfra kommer vi omkring kunstverdenen, politik og kapitalisme. For hvordan laver man kunst i en verden, hvor værker samtidig kan være investeringsobjekter til enorme summer? Hvad gør alle pengene ved kunsten, og kan den stadig trænge igennem de brodne kar, der følger med? Og så snakker vi om religion, dens plads i verden i dag og hvorfor Kristian mener, at religion er noget pis. Gå fornøjelse, Christian. Hosted by Simplecast, an AdsWizz company. See pcm.adswizz.com for information about our collection and use of personal data for advertising.

    10min
    Listen Later
  2. Number 2: Hva så?! - Noam Halby

    Noam Halby er forsanger i Johnny Deluxe. Og nej, han hedder ikke Johnny Deluxe, selvom overraskende mange mennesker tilsyneladende tror det. Vi snakker om, hvordan bandet opstod blandt en flok venner, der boede sammen i England i slutningen af 90’erne, hvorfor de valgte navnet Johnny Deluxe, og hvordan de endte som et af de helt store danske bands i 00’erne. Noam fortæller om radiofolk, der ikke ville spille dem, og om pladeselskabet, der kom dem til undsætning og fik musikken ud alligevel. Vi taler også om, hvordan Johnny Deluxe siden forsvandt fra sendefladerne, genopstod ad flere omgange og pludselig blev opdaget og omfavnet af en ny generation. I dag laver Noam blandt andet videoindhold til Rasmus Klump, hvilket var et karrierespring, jeg blev nødt til at høre mere om. Og så snakker vi om AI og gætter på, hvad teknologien kommer til at gøre ved vores brancher – og ved vores børn og børnebørns forhold til underholdning. Gå fornøjelse, Christian. Vil du høre resten? Så find hele episoden eksklusivt på Podimo: http://podimo.dk/christian Hosted by Simplecast, an AdsWizz company. See pcm.adswizz.com for information about our collection and use of personal data for advertising.

    10min
    Listen Later
  3. Number 3: Hva så?! - Søren Rasted

    Søren Rasted er musiker, sangskriver og en af mændene bag Aqua – et band, der efterhånden er genopstået flere gange og lige nu oplever, at succesen kun bliver større. Men hvorfor bliver verden ved med at vende tilbage til Aqua? Søren mener ikke, at det bare skyldes Barbie-filmen, men at der er noget større i tiden, som har gjort bandets musik aktuel igen. Vi snakker selvfølgelig om, hvordan Aqua blev en del af Barbie-filmen, og om hele processen bag. Søren fortæller også om mødet med den internationale musikindustri, hvor arbejdsmoralen ifølge ham er en helt anden end den, vi kender fra Skandinavien. I sidste afsnit talte jeg med den konservatorieuddannede trommeslager Peter Düring, og Søren har aldrig selv gået på konservatoriet. Skaber uddannelse et A- og et B-hold blandt musikere og sangskrivere, eller er det i sidste ende stadig bare den bedste sang, der vinder? Og så snakker vi om AI. For Søren har set masser af nye redskaber blive beskyldt for at ødelægge musikken, uden at musikken af den grund er forsvundet. Så er AI egentlig snyd – eller er det bare det nyeste værktøj, vi endnu ikke har vænnet os til? Gå fornøjelse, Christian. Vil du høre resten? Så find hele episoden eksklusivt på Podimo: http://podimo.dk/christian Hosted by Simplecast, an AdsWizz company. See pcm.adswizz.com for information about our collection and use of personal data for advertising.

    10min
    Listen Later
  4. Number 4: Hva så?! - Malthe Emil Kibsgaard

    Malthe Emil Kibsgaard er en af mændene bag Gigis og den nye animationsfilm Brohr, der har stemmer af blandt andre Mads Mikkelsen, Tessa, Branco, Rasmus Bjerg og Sofie Linde. Filmen foregår i en nær fremtid, hvor højteknologiske robotter overtager de lavtlønnede jobs i Blokhavn. Beboerne bliver tvunget væk, mens deres kvarter skal rives ned og erstattes af luksuslejligheder. Men håndværkeren Ali nægter at give slip og samler sin gamle, lettere splittede vennegruppe til kamp mod robotterne og manden bag det hele. Vi snakker om vejen fra Gigis’ animerede sketches på sociale medier til en hel spillefilm med et ret absurd hold af skuespillere bag stemmerne. Hvordan bygger man et univers som Blokhavn, og hvordan får man sådan et projekt helt ud i biograferne? Malthe og jeg taler også om vores respektive forhold til hash: Hvordan vi begyndte, hvad det gjorde ved os, og hvorfor vi begge endte med at stoppe. Og så snakker vi om AI og prøver at gætte på, hvad den kommer til at gøre ved animation, comedy og resten af de kreative brancher. Gå fornøjelse, Christian. Vil du høre resten? Så find hele episoden eksklusivt på Podimo: http://podimo.dk/christian Hosted by Simplecast, an AdsWizz company. See pcm.adswizz.com for information about our collection and use of personal data for advertising.

    12min
    Listen Later
  5. Number 5: Hva så?! - Peter Düring

    Peter Düring er trommeslager og har brugt det meste af sit liv på at sidde bag nogle af Danmarks største popnavne. Nu er han også blevet skuespiller. I Den sidste viking spiller han nemlig ham i bandet, der ikke siger noget – en rolle, der på mange måder ligger meget godt til en trommeslager. Peter er uddannet klassisk musiker fra konservatoriet, men fandt hurtigt ud af, at han hellere ville spille pop end sidde med en triangel i et symfoniorkester. Siden har han blandt andet spillet med Nik & Jay, Infernal, Aqua, Erann DD og Lars H.U.G. Vi snakker om livet som “work for hire”-musiker, hvor man er med til at skabe andres lyd og show, og om hvordan det var at være den klassisk uddannede musiker, der pludselig skulle holde styr på Nik & Jays liveband. Men Peter har også et helt andet arbejdsliv. Efter at have set et barn falde ud af et vindue og stå tilbage med følelsen af ikke at kunne gøre noget, besluttede han sig for at uddanne sig til paramediciner. Vi taler om den oplevelse, om behovet for at kunne handle, når noget går galt, og om at have to fag, der på hver sin måde kræver, at man bevarer roen og rammer præcis på det rigtige tidspunkt. Og så snakker vi selvfølgelig om trommer, timing, rytmebokse, disciplin, bitterhed i showbusiness og om, hvorfor enhver standupkomiker måske i virkeligheden er en trommeslager, der har valgt det forkerte instrument. Gå fornøjelse, Christian. Vil du høre resten? Så find hele episoden eksklusivt på Podimo: http://podimo.dk/christian Hosted by Simplecast, an AdsWizz company. See pcm.adswizz.com for information about our collection and use of personal data for advertising.

    10min
    Listen Later

Hva så?! med Christian Fuhlendorff episodes:

FAQs about Hva så?! med Christian Fuhlendorff:

How many episodes does Hva så?! med Christian Fuhlendorff have?

The podcast currently has 820 episodes available.

More shows like Hva så?! med Christian Fuhlendorff

Genstart by DR

Genstart

109 Listeners

Go' Tur Hjem by Oliver Stanescu

Go' Tur Hjem

14 Listeners

Den Hvide Væg by Anders Matthesen

Den Hvide Væg

26 Listeners

Så har vi balladen by Mark Le Fêvre og Pelle Lundberg

Så har vi balladen

9 Listeners

Wichmaskinen by Morten Wichmann, Podads

Wichmaskinen

9 Listeners

Fantino og Bonde by Rayo

Fantino og Bonde

19 Listeners

Ludvigs Podcast by Ludvig Larsen, V2 Social

Ludvigs Podcast

3 Listeners

Dybt Go' Nat DK by Michael Schøt & Mikkel Klint Thorius

Dybt Go' Nat DK

17 Listeners

Mathias Helts Talkshow by RADIO IIII

Mathias Helts Talkshow

6 Listeners

Hva så?! forklarer alt by Christian Fuhlendorff

Hva så?! forklarer alt

3 Listeners

Bagstiv - Sidste censurfri zone by Podads

Bagstiv - Sidste censurfri zone

24 Listeners

Ikke Et Ord Om Politik by Morten Messerschmidt

Ikke Et Ord Om Politik

18 Listeners

Elefanten i rummet by Lasse Rimmer Andreas Bo

Elefanten i rummet

4 Listeners

Historien om alt by Podimo

Historien om alt

6 Listeners

Comedy-kontoret 2.0 by Comedy-kontoret

Comedy-kontoret 2.0

1 Listeners