Learn Chinese with ChineseClass101!
Don't forget to stop by ChineseClass101.com for more great Chinese Language Learning Resources!
-------Lesson Dialog-------
----Simplified Chinese----
在一美元店买东西
一美元店是买东西的好地方。
在那里你可以用一点钱买很多东西。
这是一个美元。
一个盘子多少钱?
一个盘子一美元。
两个盘子多少钱?
两个盘子两美元。
一只碗多少钱?
一只碗一美元。
三只碗多少钱?
三只碗三美元。
一个杯子多少钱?
一个杯子一美元。
四个杯子要多少钱?
四个杯子需要四美元。
一条毛巾多少钱?
一条毛巾一美元。
五条毛巾多少钱?
五条毛巾要五美元。
一个游戏多少钱?
一个游戏一美元。
10个游戏多少钱?
10个游戏十美元。
那可是很多游戏呀!
----English----
SHOPPING AT THE DOLLAR STORE
A dollar store is a great place to buy things.
You can buy many things for just a little money.
This is a dollar.
How much does a plate cost?
A plate costs one dollar.
How much do two plates cost?
Two plates cost two dollars.
How much does a bowl cost?
A bowl costs one dollar.
How much do three bowls cost?
Three bowls cost three dollars.
How much does a mug cost?
A mug costs one dollar.
How much do four mugs cost?
Four mugs cost four dollars.
How much does a towel cost?
A towel costs one dollar.
How much do five towels cost?
Five towels cost five dollars.
How much does a game cost?
A game costs one dollar.
How much do 10 games cost?
10 games cost ten dollars.
That’s a lot of games!
----Pinyin----
zài yì měiyuán diàn mǎi dōngxi
Yì měiyuán diàn shì mǎi dōngxī de hǎo dìfang.
Zài nàli nǐ kéyǐ yòng yì diǎn qián mái hěn duō dōngxi .
Zhè shì yí ge měiyuán .
Yí ge pánzi duō shǎo qián ?
Yí ge pánzi yì měiyuán .
Liǎng ge pánzi duōshao qián ?
Liǎng ge pánzi liáng měiyuán .
Yì zhī wǎn duōshao qián ?
Yì zhī wǎn yì měiyuán .
Sānzhī wǎn duōshao qián ?
Sān zhī wǎn sān měiyuán .
Yí ge bēizi duōshao qián ?
Yí ge bēizi yì měiyuán .
Sì ge bēizi yào duōshao qián ?
Sì ge bēizi xūyào sì měiyuán .
Yì tiáo máojīn duōshao qián ?
Yì tiáo máojīn yì měiyuán .
Wǔ tiáo máojīn duōshao qián ?
Wǔ tiáo máojīn yào wú měiyuán .
Yí ge yóuxì duōshao qián ?
Yí ge yóuxì yì měiyuán .
Shí ge yóuxì duōshao qián ?
Shí ge yóuxì shí měiyuán .
Nà kěshì hěn duō yóuxì yā !
----Traditional Chinese----
在一美元店買東西
一美元店是買東西的好地方。
在那裡你可以用一點錢買很多東西。
這是一個美元。
一個盤子多少錢?
一個盤子一美元。
兩個盤子多少錢?
兩個盤子兩美元。
一隻碗多少錢?
一隻碗一美元。
三隻碗多少錢?
三隻碗三美元。
一個杯子多少錢?
一個杯子一美元。
四個杯子要多少錢?
四個杯子需要四美元。
一條毛巾多少錢?
一條毛巾一美元。
五條毛巾多少錢?
五條毛巾要五美元。
一個遊戲多少錢?
一個遊戲一美元。
10個遊戲多少錢?
10個遊戲十美元。
那可是很多遊戲呀!
---------------------------
Learn Chinese with ChineseClass101!
Don't forget to stop by ChineseClass101.com for more great Chinese Language Learning Resources!