
Sign up to save your podcasts
Or


The cooking oil aisle can be surprisingly confusing. From canola to vegetable, grapeseed to avocado, it’s hard to know which you should keep on hand — and that’s all before olive oil! We’ll help you determine which cooking oils you need, which you don’t, and which you can substitute for others so that you can save your dollars and pantry space.
THE BEST OF DIJFY, DELIVERED TO YOU
Want easy meal ideas, our favorite kitchen picks, recipes that are saving us, AND all of our What We’re Cooking & Eating Now links too? Get it all by signing up for our newsletter today — and get our Back-Pocket Meal Plan as a bonus. (A week of meals, planned for you! ✅)
LINKS
Olive oils for cooking in the +/- $1.00/ounce range
Quality cooking and dressing olive oils priced great in bulk tins
Quality olive oils in the $2 to 4/ounce range
DIJFYplus
Get 2 exclusive bonus episodes every month and an ad-free stream of every episode. Join DIJFY+ today and pay monthly OR annually to save 25% over 12 months. Joining DIJFY+ also gives you access to every past bonus episode and our community boards so you can stop managing the load of feeding your family all on your own. We’ve got you!
By Stacie Billis and Meghan Splawn4.8
604604 ratings
The cooking oil aisle can be surprisingly confusing. From canola to vegetable, grapeseed to avocado, it’s hard to know which you should keep on hand — and that’s all before olive oil! We’ll help you determine which cooking oils you need, which you don’t, and which you can substitute for others so that you can save your dollars and pantry space.
THE BEST OF DIJFY, DELIVERED TO YOU
Want easy meal ideas, our favorite kitchen picks, recipes that are saving us, AND all of our What We’re Cooking & Eating Now links too? Get it all by signing up for our newsletter today — and get our Back-Pocket Meal Plan as a bonus. (A week of meals, planned for you! ✅)
LINKS
Olive oils for cooking in the +/- $1.00/ounce range
Quality cooking and dressing olive oils priced great in bulk tins
Quality olive oils in the $2 to 4/ounce range
DIJFYplus
Get 2 exclusive bonus episodes every month and an ad-free stream of every episode. Join DIJFY+ today and pay monthly OR annually to save 25% over 12 months. Joining DIJFY+ also gives you access to every past bonus episode and our community boards so you can stop managing the load of feeding your family all on your own. We’ve got you!

2,543 Listeners

2,481 Listeners

1,690 Listeners

514 Listeners

6,667 Listeners

1,000 Listeners

983 Listeners

749 Listeners

769 Listeners

1,230 Listeners

995 Listeners

924 Listeners

802 Listeners

223 Listeners

50 Listeners